SK | EN

Vrakuňáčik  > Činnosti škôlky  > Projekty  > Projekt Čítankovo

Projekt Čítankovo

Tentokrát sme pre naše deti prichystali nový projektík, s názvom Čítankovo.

Povedali sme si, že vieme, ako dôležité sú pre deti čítanie a knihy. V dnešnej rýchlej dobe počítačov, mobilov a tabletov je veľmi dôležité vrátiť sa späť k príbehom v knihách - trénovať porozumenie, pozornosť, pamäť, zvyšovať slovnú zábavu. V škôlke okrem bežnej práce s literatúrou podporujeme čítanie aj krúžkom Čítanie s porozumením. A keďže ešte stále máme pocit, že je čo pridať, pridávame .... A to konkrétne Čítankovo.

Program Čítankovo je medzigeneračný dobrovoľnícky program, v rámci ktorého seniori čítajú deťom v materských školách. Čítankovo prináša deťom aj seniorom žijúcim v Bratislave možnosť navzájom sa spoznávať cez príbehy a zdielať spoločnú radosť z kníh. Centrum Dobrovoľníctva začalo s týmto programom v Banskej Bystrici. Oslovili sme danú spoločnosť, spojili sme sa s Bratislavským dobrovoľníckym centrom (BDC) tu v Bratislave. A na náš popud vznikol tento program aj tu v Bratislave. Sme prvá škôlka, veríme, že časom sa pridajú aj iné škôlky.

Podstatou dobrovoľníckeho programu Čítankovo je rozvoj vzťahu detí k čítaniu a knihám a zároveň poskytovanie pozitívnych vzorov dospelých, v tomto prípade seniorov. Program zároveň vytvára priestor na zlepšenie medzigeneračného porozumenia.

Čítania v materských školách budú pravidelné a spravidla sa budú realizovať 1x týždenne v čase na to vyhradenom. Už máme za sebou dve také čítania v dvoch skupinách detí rozdelených podľa veku.

Úlohou dobrovoľníkov je okrem čítania príbehov a rozprávok deťom, ktorých tému si v dostatočnom časom predstihu dohodnú aj obojstranný záujem o seba samých. A tak sa súčasťou čítania stáva aj neformálny rozhovor či odpovedanie na zvedavé otázky, týkajúce sa nielen prečítaného príbehu.

Nezabudnite teda aj vy svojim deťom nejaký ten príbeh či dobrodružstvo prečítať. Naučíte ich knižky milovať a časom, keď už budú v škole, čas strávený čítaním sa vám vráti. Uľahčíte im učenie.


Sme partnerom:

Homeo Clinic AIESEC International Kindergarten

Sme pridruženým členom:

Slovenska Franchisingova Asociacia

Nájdete nás aj na:

Jasle a školky Facebook Google+ S deťmi Kam s deťmi